چجوری برای نماز صبح راحت پا شیم؟!! :: مرکز نزدیکی به خدا
مرکز نزدیکی به خدا

خوش آمدید.

اینجا مرکز ترک تضمینی خودارضایی می باشد که متعلق به همه ی ماست.جایی واسه پیدا کردن خودمون برای بازگشت به آدم پاکی که بودیم و رهاش کردیم.

روش ترک تضمینی خودارضایی، پست ثابت وبلاگ هست.
اللهم عجل لولیک الفرج

بایگانی

چجوری برای نماز صبح راحت پا شیم؟!!

راه هایی برای تغییر

قبل از اینکه این پست رو بخونید این نکته رو بگم که در آخر این پست یک کلیپ فوق العاده آوردیم که نشون میده چجوری شیطان شما رو گول میزنه که نماز صبح قضا بشه (نبینین ضرر کردین )!!!!!

خواندن نماز صبح در اول وقت آن  شاید از نمازهای دیگر مشکل تر باشد ؛ چرا که کندن از رختخواب گرم و لذت خواب در ابتدای راه سخت است ولی نماز گزار می تواند با کمی تمرین و ممارست از منافع سحر و صبح بهره مند گردد و از فیض نماز اول وقت ( بالاخص نماز صبح ) بی نصیب نماند . پیامبر خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند : هیچ بنده ای نیست که به اوقات نماز و مواضع خورشید اهتمام ورزد  مگر اینکه آسودگی در هنگام مردن و از بین رفتن غم و اندوه ها و نجات از آتش را برایش ضمانت کنم . (میزان الحکمه / ج 7 / ص 3129)

اگر چیزی به نام خواب وجود نداشت، چه اتفاقی می افتاد!! خواب و استراحت یکی دیگر از نعمت های خداوندی است که ما از آن غافل هستم. امیدواریم خداوند توفیق شکر گذاری نعمت هایش را به ما عنایت بفرماید. قرآن کریم در مورد شب و استراحت در آن می فرماید:« وَ جَعَلْنَا نَوْمَکمُ‏ْ سُبَاتًا * وَ جَعَلْنَا الَّیْلَ لِبَاسًا؛ و خواب شما را مایه آرامشتان قرار دادیم ، و شب را پوششى (براى شما)».1

درمان واقعی بیداری صبح برای نماز:

لطفا برای مشاهده کامل پست به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

لطفا دقت کنید!! من از شما سوال می کنم آیا در مواقعی که قرار است صبح زود از خواب بلند شوید نیز نمی توانید از خواب بلند شوید؟ مانند مواقعی که برای رفتن به کوه و گردش با دوستان خود صبح زود برنامه ریزی نموده اید! یا مثلا امتحان دارید! آیا تاکنون فکر کرده اید چرا وقتی با دوستتان قرار دارید فورا بیدار می شوید و چه بسا بدون کوک کردن ساعت و از مدتها قبل از ساعت قرار خود به خود بیدار می شوید و هیچ چیزی مانع بیدار شدن شما نمی شود اما هنگامی که می خواهید نماز بخوانید و با خدا صحبت کنید و قرار ملاقات با خدا دارید اینطور نیست و هر کاری می کنید بیدار نمی شوید و اگر بیدار شدید دوباره می خوابید؟

می دانید مشکل ما چیست؟ مشکل این است که ما به قراری که با دوستمان داریم بیشتر معرفت داریم و بیشتر ایمان داریم و رابطه با دوستان را بیشتر دوست داریم تا نسبت به خداوند. مشکل در ضعف ایمان است. نمی دانیم خدا چیست و چه خاصیتی برای ما دارد. از رابطه با دوست لذت می بریم اما از رابطه با خدا لذت نمی بریم. وقتی یاد دوست را در ذهن خود کوک می کنیم بدون ساعت بیدار می شویم ولی وقتی یاد خدا را در خود کوک می کنیم نمی توانیم بیدار شویم.

این یک مشکل فنی ایمانی است. تمام کسانی که صبح بیدار می شوند و کسانی که حتی قبل از صبح بیدار می شوند و نماز شب می خوانند اینها با ساعت بیدار نمی شوند. ساعت کمک می کند ولی ساعت به انسان انگیزه نمی دهد. دستگاه انگیزشی انسان را فقط و فقط خدا تحریک می کند. تا معرفت و محبت خدا در دل انسان کوک نشود انسان نمی تواند بیدار شود. شما اگر می خواهید صبح بیدار شوید اول باید عشق خدا را در خودتان کوک کنید و بعد البته رعایت موارد زیر هم می تواند کمک کار باشد.

رعایت نکاتی که ذکر می شود  بعد از کوک کردن یاد و عشق خداوند در دل می تواند شما را در بیدار شدن به موقع برای نماز صبح یاری کند .

1. هر چه معده در هنگام خواب شب سبک باشد، به هنگام صبح راحت تر می توانید از خواب برخیزید. از این رو فاصله ی 2 ساعت بین خوردن شام و خواب  فاصله ی مناسبی است . البته بهتر است غذایی که میل می کنید، نیز غذایی سبک و کم حجم باشد .حضرت عیسی -علیه السلام- می فرماید : ای بنی اسرائیل! پرخوری نکنید؛ زیرا هر که زیاد بخورد، زیاد می خوابد وهر که زیاد بخوابد، کمتر نماز می خواند وهر که کمتر نماز بخواند، در زمره غافلان قلمداد می شود.2

امام صادق -علیه السلام-، در مورد سخنانی که میان حضرت یحیی -علیه السلام- و ابلیس گذشت، فرمود : یحیی به شیطان گفت: این آویزها چیست؟ شیطان گفت: اینها شهوات و امیالی است که فرزند آدم گرفتار آنها شده است. یحیی گفت: آیا چیزی از آنها برای من نیز هست؟ شیطان گفت: گاه سیر و پر می خوری و ما هم تو را از نماز و یاد خدا باز می داریم. یحیی گفت: با خدا عهد می بندم که هرگز معده خود را از غذا پر نکنم و ابلیس گفت: من هم با خدا عهد می بندم که از این پس هرگز مسلمانی را اندرز ندهم.

آن گاه امام جعفر صادق -علیه السلام- فرمود: ای حفص! با خدا عهد می بندم که جعفر و خاندان جعفر هرگز شکم های خود را از طعام انباشته نکنند....3

2. بدن انسان به خصوص در شب به خواب کافی نیاز دارد و اگر این نیاز برطرف نشود در کار روزانه و .... ایجاد خلل می کند. شب نشینی ها و خوابیدن دیر هنگام در بیدار نشدن برای نماز و یا کسالت در آن بسیار مؤثر است. معمولا ً کسانی که تا دیر وقت بیدارند، نمی توانند نماز صبح را بجا آورند. اگر هم بیدار شوند  طبیعی است که نمازی با کسالت و خواب آلودگی بخوانند

3. رعایت آداب خواب  از جمله : وضو گرفتن  خواندن سوره های توحید، ذکر صلوات، تسبیحات اربعه، تسبیح حضرت زهرا ( سلام الله علیها )  آیة الکرسی بخصوص خواندن آیه ی آخر سوره ی کهف و نیز توسل به امام زمان برای محروم نماندن از فیض نماز اول وقت و ... از جمله اموری است که خواب مؤمن را همراه با هدف و انگیزه می کند و این توجه و هدفمندی در بیداری صبح تأثیرگذار خواهد بود. البته اگر بجا آوردن همه ی آداب خواب برایتان سخت است  به هر میزان که مقدورتان می باشد انجام دهید .

4. در مواقعی که زنگ ساعت شما را بیدار نمی کند، بهتر است به یکی از نزدیکان سفارش کنید که شما را در ساعت مقرر بیدار کند. در ضمن برای ایجاد عادت می توانید مثلاً 20 دقیقه مانده به طلوع آفتاب بیدار شوید و نماز خود را بجا بیاورید و هر روز نماز خود را سعی کنید به نماز اول وقت نزدیک تر نماید. 5. انجام هر کاری در ابتدا ممکن است کمی سخت باشد، ولی با تمرین و ممارست و استقامت و پایداری آن عمل  آسان خواهد شد. خیلی از جوانان تلاش کرده اند و به نتیجه نیز رسیده اند. 6. جهت پایبندی به تصمیم برای خود برنامه تنبیه بگذارید. به عنوان مثال با خود عهد ببندید که هرگاه سر ساعت مورد نظر از خواب بلند نشدید، برنامه ی مورد علاقه تان را که هر روز دنبال می کردید ترک نمایید.

7. یکی از کارهای شیطان قبل از انجام هرعبادتی این می باشد که، آن را برای ما سخت جلوه می دهد. مانند ذره بین که اجسام کوچک را بزرگ نشان می دهد و در این صورت است که با بزرگ نشان دادن چیزی فرد در خود احساس ناتوانی می کند.

8. نمازهای روزانه ی خود را سعی کنید در مساجد به جای آورید و از این طریق روحیه یی معنویتان را بالا ببرید. هر مقدار که ایمان تان افرایش یابد، انجام اعمال عبادی برایتان آسان تر خواهد شد.

9.همان طور که انجام عبادت ایمان را افزایش می دهد، گناه نیز ایمان فرد را سست کرده و توفیق عبادت را از فرد می گیرد. بر این اساس باید انسان از گناه خود توبه حقیقی نماید تا به انجام عبادت موفق شود. پیامبر خدا - صلی الله علیه وآله و سلم- می فرماید: نیکی را نور دل و آرایه(زیبای و روشنای) رخسار و نیروی کار یافتم و بدی و گناه را سیاهی دل و سستی در کار و زشتی چهره

امام علی -علیه السلام- می فرمایند : هیچ کاری نزد خدای ( عزو جل ) محبوبتر از نماز نیست. پس مبادا چیزی از امور دنیا شما را از اوقات نماز باز دارد ؛ زیرا خدای ( عز و جل ) مردمانی را نکوهیده و فرموده است : « همانان که از نمازشان غافلند» یعنی از اوقات نماز غافلند و به آن اهمیتی نمی دهند.7 در اهمیت صبح همان بس که خدای عز و جل به آن قسم خورده است : « و سوگند به صبح چون آشکار شود8 و سوگند به صبح چون بدمد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله : ای ابوذر! پروردگارت عزّ وجلّ، به وجود سه نفر، بر فرشتگانش می بالد : مردی که در جایی تنها باشد وبه وقت اذان اذان بگوید ونماز بخواند. پروردگارت به فرشتگان می فرماید: ببینید بنده من نماز می خواند وهیچ کس جز من او را نمی بیند . پس هفتاد هزار فرشته به زمین فرود آیند وپشت سر او به نماز ایستند وتا فردای آن روز برایش آمرزش می طلبند.

و مردی که شب هنگام در تنهایی برخیزد و نماز گزارد وسجده کند و در حال سجده خوابش برد . پس ، خداوند متعال فرماید : به بنده من بنگرید که روحش نزد من است وبدنش در طاعت من سجده کنان. ...10

پیامبر خدا -صلی الله علیه و آله- می فرماید : هیچ بنده ای نیست که به اوقات نماز و مواضع خورشید اهتمام ورزد مگر اینکه آسودگی در هنگام مردن و از بین رفتن غم و اندوه ها و نجات از آتش را برایش ضمانت کنم .11

پی نوشت : دوستان عزیز ساعت یا گوشی خودتون رو یک دقیقه یا دو دقیقه قبل از اذان صبح تنظیم کنید و در گوشه ای از اتاقی که توش میخوابید بذارید !!! جایی بذارید که وقتی صداش در اومد مجبور بشین پا شین و خاموشش کنید !!! اینجوری ناخوداگاه میرین و بعد خاموش کردن صدا وضو میگیرین !!! ولی اگه گوشی دم دستتون باشه تو حالت خواب و بیداری صداشو خاموش میکنید و میخوابید بازم !!! من به شما قول مردوه و شرف میدم فقط 5 روز تا 7 روز صبح ها تلاش کنید بیدار بشید برا نماز روزای بعدش انقد راحت بیدئار میشین که تعجب میکنین !!! اصن میرسه صبح هایی که بدون ساعت بیدار میشین !!! باور کنین عین حقیقته هااا !!!

من نمیگم شماها بعد نماز بیدار بمونین و... شما همت به خرج بده نماز ضبح دو دقیقه پاشو برو نمازتو بخون بعدش بخواب !!!! یادتون نره طبق احادیث بهترین زمان ها برای دعا همون سحر هستااااا در های آسمان به روی بندگان گشوده میشه !!!!

ازما گفتن بود برید کیفشو ببرید انقد که حال میده !

خب اینم کلیپی که گفتم چجوری گول میخورید !!!(نبینین ضرر کردین )

دانلود

 -----------------------------------------------------------------------------------------

1. صلوة الخاشعین، شهید دستغیب.

2. اسرار نماز، محسن قرائتی.

1 .نباء/9 و 10.

2 . میزان الحکمه/ ج 1/ ص 186 .

3 . همان/ 187.

4 . همان/ ج 7 / ص 3129.

5 . همان/ج3/114.

6 . مؤمنون / 9 و 10.

7 . میزان الحکمه / ج 7 / ص 3129.

8 . مدثر / 34.

9 . تکویر / 18.

10 . میزان الحکمه / ج 2/ ص 557.

11 . همان.

(رضا)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

نظرات (۱۵)

  • پاسخ:

   ابوالفضل الحسین 
   سلام 
   دیدید چقد کیف میده 
   موفق باشید 
  • پاسخ:

   مهدیه بانو📷
   نظر لطف تونه💛
  • پاسخ:

   مهدیه بانو📷

   خداروشکر🌹
  • پاسخ:

   محمد:
   ممنونیم
 1. باید از نوع شروع کنم این دفعه مکفق میشم این مطلب انگار یچیز دیگه درونم ازاد کرد😞
  • پاسخ:

   یگانه:
   سلام 
   قطعا همینطوره 


   بهترین ورژن خود باشید....به

   بین "خود واقعی" و خودی که در آرزوی رسیدن به آن هستید پلی بزنید. 
   بهانه ها را کنار بگذارید 
   و گامهایی برای رسیدن به بهترین حالت خود را بردارید 
   و زندگی خود را متحول کنید !
   در ذهن خود، حالتی بهتر و ایده آل از خود به تصویر بکشید که 
   با توانایی بسیار بالاست و در درون ذهن برای هر چیزی آماده است.


 2. سلام...
  خیلی خوب بود فقط فیلمش خیلی ترسناک بود لطفا اطلاع بدبد که فیلم ترسناکه واقعا وحشتناک بود
  • پاسخ:

   آسمان :
   سلام
   قبول دارم یکمی ترسناک بود اما فکر میکنم تلنگر خوبیم بود
   اینجوری صبح زودی از خواب بیدار میشید :)
 3. سلام
  تشکر بابت پست زیباتون 😆
  انشاالله که از امروز بتونم بیشتر برای نماز صبح بیدار بشوم😂

  🌷🌷🌷🌷🌷
  • پاسخ:

   یگانه:
   سلام 
   خواهش می شود .   ان شالله
  • پاسخ:

   مریم
   سلام
   قابل شما رو نداره
   حتما میتونید ما مطمئنیم
 4. ☆نیلوفران☆

  سلام...

  مرسی ازراهنمایی های خوبتون...

  مشکلم دیرخوابیدنه...
  ان شاالله حل میشه...

  مرسی ازراهنمایی مریم جان🌷
  • پاسخ:

   عسل:
   سلااام
   مرسی از شما آبجی گلم
 5. واقعا دمتون گرم مطلب فوق العاده بود
  ولی یه چیزی
  فیلمش ترسناک بود😐
  الان من ساعت ٤ صب پا میشم فک میکنم یکی پشت سرمه مجبورم از ترس پتورو بزنم رو خودم دوباره بخوابم..
  فونتش که قابل خوندن نیس ورش دارین سنگین تره یکیم مث من نبینه نترسه😐
 6. سلام به همه
  شرمنده که تشخیص ندادم آبجی هستید یا داداش فاطمه خانوم
  آخه نه که اسمتونم به خانما نمیخوره ...
  مشکل که هنوز حل نشده؟
  تو کامپیوتر هنوزم خط کوفیه
  • پاسخ:

   یا لثارات الحسین:
   سلام خواهش میکنم بله حق با شماست از روی این اسامی مستعار جنسیت مشخص نیست
   آخه من با کامپوترم الانم چک کردم مشکلی نداشت.
   بازم میگم مدیر دیگه ای پیگیری کنن.
   ممنون از همراهیتون.
 7. با سلام خدمت تمامی اعضا و مدیران مخصوصا آقا یالثارات الحسین گل
  با لپ تاپ رفتم به جای کلمات مربع بود
  با کامپیوتر رفتم خط کوفی یل میخی باستان بود
  اما وقتی توی WORD کپیش کردم درست شد
  ممنون از زحماتی که برای بنده و اعضا میکشید
  • پاسخ:

   یا لثارات الحسین:
   سلام خواهش میکنم آقا
   ما خادم شماییم.
   خب خداروشکر مشکل حل شد‌.
   البته من خانم هستم(آبجی فاطمه همه بچه های سایت)
 8. سلام
  چرا خطش اینجوریه؟
  مشکل از سیستم منه یا از وبلاگ شما؟
  البته بگم که هیچ شباهتی به خط نداره
  آخه همش مربعه
  • پاسخ:

   یا لثارات الحسین:
   سلام من تو کامپیوتر که دیدم مشکلی نداشت
   احتمال قوی فونتش با سیستم شما نمیخومه.
   اگه بتونم پی دی اف رو آماده میکنم براتون میزارم ان شاءالله.
 9. دختر خوبى بودم(مهدیه سادات)

  دمتون گرم.
  من و عاقام حسابی تاثیر مثبت گرفتیم ازش
  مرسی مرسی مرسسی.
  😊✌
  • پاسخ:

   عسل:
   الهی شکر
 10. سلام خسته نباشید مطالب خوب و جالبی بود .من ۱۷سالمه من قبلا این این احساس تقرب ب خدا رو داشتم و دیدم چ حس قشنگیه با عمق وجودم خدا رو حس میکردم ولی الان ی جوری شدم خودمو گم کردم تو این دنیای پر از گناه فکر میکنم اگه این جوری بی حجاب نباشم چیزی کم دارم خیلی ناراحتم ب خدا دیگه نزدیک نیستم نمیتونم باهاش حرف بزنم.نمیدونم کی غافل شدم .الان مدت خیلی زیادیه ک من نماز صبح بیدار نمیشم .مثل افسرده ها شدم کمکم کنین
  • پاسخ:

   مصباح: سلام سحرجان
   همین روش رو اگه کاربردى کنى مطمئن باش نتیجه میگیرى
   نماز رو که جدى بگیرى و مقید باشى اول وقت بخونى به خدا نزدیکت میکنه